POLE WIDZENIA JASKROWE THINGS TO KNOW BEFORE YOU BUY

pole widzenia jaskrowe Things To Know Before You Buy

pole widzenia jaskrowe Things To Know Before You Buy

Blog Article

Badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego - jest to wysoko specjalistyczne badanie, za pomocą którego dokonuje się dokładnej oceny uszkodzeń włókien nerwowych. Jest użyteczne przy ustalaniu terapii oraz jej modyfikowaniu.

Możliwość eliminacji przyczyny choroby zarówno istniejącej (leczenie), jak i zagrażającej (profilaktyka),jest dużym pozytywem, które obecnie można zaoferować pacjentom narażonym na niebezpieczeństwo utraty widzenia w tzw.

Tonometria dynamiczna konturowa jest nową, precyzyjną metodą pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego stosowaną także w Polsce. W wyniku badania uwzględniona jest już grubość rogówki badanego oka.

Jaskra jest chorobą oczu, a w zasadzie grupą chorób różniących się objawami, podłożem patofizjologicznym i sposobami leczenia.

Prostaglandyny: ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z oka i wpływają na obniżenie ciśnienia wewnętrzgałkowego, mają ponad 24-godzinne działanie. Pilokarpina: 10 lek wynaleziono ponad wiek temu, stosuje się go w ostrych atakach zamknięcia kąta oraz przed zabiegami laserowymi. Beta-blokery: powodują, że z oka wydobywa się mniejsza ilość cieczy wodnistej i obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe nawet o 25%.

Niestety nie. Jednak wczesne jej wykrycie i odpowiednie leczenie zapobiega utracie wzroku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ uszkodzone przez write-upęp choroby włókna nerwowe siatkówki, jak i tarcza nerwu wzrokowego się nie regenerują.

Zamknięty pole widzenia jaskrowe kąt przesączania oznacza zetknięcie lub zrośnięcie się tęczówki z rogówką w okolicy kąta, co uniemożliwia odpływ cieczy wodnistej. Zazwyczaj w początkowych etapach choroby zamykanie kąta występuje okresowo.

bezdotykowa dezynfekcja rąk, niezwłocznie po wejściu do poczekalni, przed podejściem do rejestracji

Tonometr Schiotza (ryc. 13), stawiany na oku leżącego pacjenta, jest jednym z najstarszych i najmniej dokładnych przyrządów do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Otyłość – epidemia XXI wieku Insulinooporność a nadwaga, niepłodność, zespół policystycznych jajników Nadwaga i otyłość – jak je rozpoznać? Chirurgiczne leczenie otyłości Bądź na bieżąco,

Pomiar ciśnienia wewnętrzgałkowego: badanie to przeprowadza się za pomocą specjalnych tonometrów: Tonometr, Tonometr „komputerowy”, Tonometr aplanacyjny Goldmanna, Tonometria dynamiczna konturowa. Badanie kąta przesączania: za pomocą tego badania obserwuje się naturalną drogę odpływu cieczy wodnistej. Dzieje się to za pomocą bardzo dużMoi powiększenia i oświetlenia za pomocą lampy szczelinowej. Badanie klasyfikuje rodzaje jaskry otwartego oka. W jaskrze otwartego kąta widać początek dróg odpływu, tzn. beleczkowanie, natomiast w jaskrze zamkniętego kąta tego nie zobaczymy. Badanie kąta przesączania jest pomocne w zdiagnozowaniu pierwotnego zamknięcia kąta przesączania, które wynika z budowy anatomicznej oka, oraz zamknięcia wtórnego -wynikającego z innych schorzeń. Badanie obrazowe przedniego odcinka oka za pomocą tomografii optycznej: pomaga rozpoznać jaki jest mechanizm zamknięcia kąta w danym oku. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie dopasować odpowiednią terapię. Leczenie polega na zabiegu korekcyjnym istniejącego kąta oka, aby otworzyć naturalną drogę odpływu i nie dopuścić do jej zamykania. Inny zabieg (w przypadku zarostowego zamknięcia oka) polega na utworzeniu sztucznego odpływu cieczy wodnistej.

Istota irydotomii polega na wytworzeniu niewielkiego otworu w tęczówce łączącego komorę przednią i tylną. W przypadku, gdy laser nie jest dostępny przeprowadza się chirurgiczną irydektomię.

W diagnostyce jaskry niezbędna jest ocena pola widzenia, ciśnienia wewnątrzgałkowego, tarczy nerwu wzrokowego oraz kąta przesączania.

Rodzaje jaskry - jaskra pierwotna otwartego kąta Jaskra pierwotna otwartego kąta - jest to najbardziej powszechny rodzaj jaskry. Jaskra tego typu pojawia się, ponieważ specjalne struktury odpowiadające za odpływ cieczy wodnistej przestają działać prawidłowo, przez co ciecz wodnista zostaje uwięziona w oku, a ciśnienie wewnątrz gałki podwyższa się.

Report this page